Asset Publisher Asset Publisher

Back

Zabiegi gospodarcze w uroczysku Sekuła (oddz. 138 h)

Zabiegi gospodarcze w uroczysku Sekuła (oddz. 138 h)

W odpowiedzi na zaniepokojenie jednego z mieszkańców ul. Leśnej w Siedlcach, w związku z trwającymi pracami związanymi z prowadzeniem gospodarki leśnej w lasach uroczyska Sekuła, Nadleśnictwo Siedlce informuje:

Las w uroczysku Sekuła jest lasem gospodarczym, nie jest objęty żadną formą ochrony przyrody, co oznacza, że podlega zabiegom gospodarczym. W lasach tych wykonywane są obecnie zabiegi związane z przebudową dojrzałego drzewostanu sosnowego w wieku 86 lat oraz przygotowaniu warunków wzrostu dla młodego pokolenia lasu. Zostaną wycięte 4 gniazda (powierzchnie o kolistym kształcie) o powierzchni ok 0,5 ha każde. Jest to pierwszy etap rębni gniazdowej wykorzystywanej najczęściej w celach przebudowy drzewostanów (obecnie w tym miejscu znajduje się monokultura sosnowa, pochodzenia sztucznego, na niewłaściwym, „nienaturalnym" dla niej siedlisku). Na powierzchni wyciętych gniazd w bieżącym roku zostanie przygotowana gleba do przyszłorocznego, wiosennego odnowienia lasu (zostaną posadzone sadzonki dębu szypułkowego oraz grabu pospolitego, w późniejszym okresie mogą zostać wprowadzone również inne gatunki domieszkowe np. lipa drobnolistna, klon jawor).

Opisane powyżej działania podyktowane są obowiązkami wynikającymi z ustawy o lasach tj.:

Zgodnie z art. 13 Obowiązki właścicieli lasów i zmiana lasu na użytek rolny.

1. Właściciele lasów są obowiązani do trwałego utrzymywania lasów i zapewnienia ciągłości ich użytkowania a w szczególności do:

4) przebudowy drzewostanu, który nie zapewnia osiągnięcia celów gospodarki leśnej, zawartych w planie urządzenia lasu, uproszczonym planie urządzenia lasu lub decyzji, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach.

Zgodnie z zapisami zawartymi w obowiązującym planie urządzenia lasu dla Nadleśnictwa Siedlce w miejscu trwających prac w przyszłości powinien rosnąć drzewostan sosnowo - dębowy z przewagą dębu szypułkowego Obecny skład gatunkowy jest niezgodny z założeniami planu urządzenia lasu i mamy obowiązek dokonać przebudowy wprowadzając ww. gatunki drzew.

 Drzewostan osiągnął dojrzałość i należy rozpocząć rozciągnięty w czasie proces przebudowy i odnawiania powierzchni leśnej tj. zastępowania starego pokolenia lasu nowym.

Większość drewna pochodzącego z ww. zabiegów gospodarczych trafi do przemysłu drzewnego, zostanie sprzedana okolicznym mieszkańcom na opal a pozostała część zostanie pozostawiona na powierzchni do naturalnego rozkładu.  Lasy te są lasami gospodarczymi i zgodnie z obowiązującym prawem należy prowadzić w nich trwale zrównoważoną gospodarkę leśną.

Działania z zakresu gospodarki leśnej, prowadzone przez Nadleśnictwo Siedlce realizowane są w oparciu o Plan Urządzenia Lasu opracowany na lata 2016-2025. Jest to dokument zatwierdzany przez Ministra Środowiska, zawierający całokształt planowanych prac gospodarczych na każde kolejne 10-cio lecie. Sporządzenie tego dokumentu poprzedzane jest wykonywaniem szeregu prac m.in. siedliskowych i gleboznawczych przez ekspertów z dziedziny leśnictwa. Każda czynność gospodarcza, w tym przypadku rębnia oraz odnowienie lasu, jest dokładnie zaplanowana (leśnicy wiedzą co należy posadzić w danym miejscu aby odnowienie było jak najbardziej zbliżone do naturalnego i dostosowane do siedliska). W procesie tworzenia planu urządzenia lasu uczestniczy społeczeństwo. Przed zatwierdzeniem dokument ten jest wykładany do wglądu publicznego, w celu zgłaszania uwag. O wyłożeniu Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwo Siedlce informuje poprzez publikację ogłoszeń, na spotkania związane z tworzeniem planu zapraszane są wszystkie znane towarzystwa przyrodnicze, ekologiczne oraz instytucje państwowe.  Dokument ten jest tworzony jawnie i każdy może zgłosić swoje zastrzeżenia.

Na leśnikach spoczywa odpowiedzialność za powierzone im mienie Skarbu Państwa. Odpowiedzialność ta jest dokładnie sprecyzowana w ustawie o lasach, jest to dokument nadrzędny na podstawie, którego wykonujemy swoje obowiązki. Zgodnie z nią leśnicy są zobligowani do prowadzenia trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. Muszą gospodarować według następujących zasad: powszechnej ochrony lasów, trwałości utrzymania lasów, ciągłości i zrównoważonego wykorzystania wszystkich funkcji lasów oraz powiększania zasobów leśnych. Dodatkowo odpowiedzialni są za stan sanitarny lasu tj.:

  1. Za wykonywanie zabiegów profilaktycznych i ochronnych zapobiegających powstaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów;
  2. Za zapobieganie, wykrywanie i zwalczanie nadmiernie pojawiających i rozprzestrzeniających się organizmów szkodliwych;
  3. Za ochronę gleb i wód leśnych.

Aby zapewnić spełnienie wszystkich ww. warunków niezbędne są zabiegi gospodarcze. Każdy zabieg wykonywany jest aby wypełnić ciążące na nas zobowiązania. Dlatego też lasy należy pielęgnować, przebudowywać oraz odnawiać. Obliguje nas do tego ustawa o lasach oraz Plan Urządzenia Lasu zatwierdzany przez Ministra Środowiska. Jeżeli nie będziemy tego robić będziemy łamać prawo.

Co by się stało gdybyśmy mogli pozostawić las na Sekule samemu sobie?

Sosna rosnąca na niewłaściwym dla niej siedlisku w dalszym ciągu niekorzystnie by na nie wpływała (proces pinetyzacji), powodując jego degradację. Drzewostan zacznie się starzeć, odkładany przyrost będzie z każdym rokiem mniejszy. Mniejszy przyrost oznacza mniej wchłoniętego dwutlenku węgla oraz mniejszą produkcję tlenu. Drzewostany wbudowują najwięcej dwutlenku węgla w okresie intensywnego wzrostu czyli w średnim wieku, wtedy też produkują najwięcej tlenu. Aby stale mieć dostępne drzewostany w średnim wieku trzeba odmładzać te dojrzałe. Z czasem drzewa zaczną obumierać, obumarłe drzewa zamiast produkować tlen uwalniają zmagazynowany w drewnie dwutlenek węgla. Drzewostan potrzebuje bardzo dużo czasu aby zainicjować samoistne odnowienie. Obumarłe drzewa muszą się przewrócić oraz w znacznym stopniu rozłożyć aby możliwy był wzrost młodego pokolenia drzew. Muszą zrobić mu miejsce. Obumarłe drzewa stanowią zagrożenie zarówno z uwagi na niebezpieczeństwo przewrócenia się, obłamania się gałęzi jak i ze względu na stan sanitarny lasu (ryzyko pożaru, gradacji szkodników itp.). Efektem braku działań będzie rozpadający się drzewostan stanowiący zagrożenie dla osób przebywających w nim oraz jego pobliżu. Jego dostępność będzie w znacznym stopniu ograniczone przez powalone martwe drzewa, spadnie również znacznie jego rola w produkcji tlenu oraz magazynowaniu dwutlenku węgla. Czy taki las jest lepszy od tego, o który troszczą się leśnicy?